Dlaczego kolory na wydruku różnią się od tych na ekranie? Przestrzeń kolorów RGB i CMYK.

Dlaczego kolory na wydruku różnią się od tych na ekranie? Przestrzeń kolorów RGB i CMYK.

Bardzo często spotykamy się z sytuacją, w której wydrukowany projekt graficzny różni się nieco barwami od tego, który widzimy na ekranie monitorów. Rozczarowani klienci winą za niezgodność towaru z oczekiwaniami obarczają wtedy drukarnie cyfrowe. Dlaczego kolory na wydruku są mniej nasycone od tych na ekranie? Kluczowym aspektem jest tutaj zrozumienie różnicy pomiędzy przestrzenią kolorów CMYK i RGB. O co dokładnie chodzi? Dowiecie się z poniższego artykułu.

Zrozumienie różnicy pomiędzy CMYK-iem, a RGB to podstawa zrozumienia istoty projektowania graficznego. Są to dwie przestrzenie kolorów, pochodzących od tworzących je składowych.

Co to jest RGB i CMYK?

Są to przestrzenie barw, wykorzystujące różne zestawy barw na różnych urządzeniach.
RGB (red, green, blue) to zestaw trzech podstawowych barw, który poprzez odpowiednie ich mieszanie tworzy obrazy widoczne na wyświetlaczach cyfrowych (monitorach, tabletach etc.).

CMYK (cyan, magenta, yellow, black lub key colour) to z kolei zestaw 4 podstawowych kolorów farb drukarskich. Stosowany w poligrafii oraz metodach pokrewnych (atramenty, tonery i inne).
Zarówno w przestrzeni RGB, jak i CMYK, wszystkie barwy uzyskuje się poprzez zmieszanie ze sobą kolorów. Niemożliwym bowiem byłoby stosowanie osobnego piksela czy farby do każdego koloru.

Dlaczego nie stosuje się jednej przestrzeni do wyświetlacza i drukarek?

Krótko mówiąc, nakładając na siebie kolory RGB, stworzona przez nas przestrzeń będzie w kolorze białym (patrz obrazek poniżej).

Źródło: https://wikipedia.com

Natomiast w druku podstawowym (CMYK) powstanie kolor czarny (oznaczony jako „key colour”). Zestaw bazowych kolorów CMY jest inny, dlatego też umożliwia uzyskanie koloru czarnego (patrz poniższy obrazek).

przestrzeń kolorów cmyk a rgb

Źródło: https://detepowiec.pl

Aby jednak uniknąć błędów pasowania oraz przede wszystkim ograniczyć koszty, zdecydowano się uprościć zadanie, dodając do palety CMY czwarty kolor – K, czyli czarną farbę. Jeśli więc drukujemy przestrzeń czarno-białą, np. książkę, wystarczy naświetlić tylko czarną płytę.

O co chodzi z nasyceniem kolorów?

Wszystko do tej pory wydaje się jasne? No dobrze, ale czemu kolory w druku są mniej nasycone od tych na monitorze? Monitor świeci, a jego matryca w dużym powiększeniu to zbiór malutkich lampek o kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Papier z kolei nie świeci, lecz odbija światło. Jest to jedna z podstawowych różnic.

Poniższy schemat wyjaśnia różnice pomiędzy przestrzeniami CMYK i RGB.

PRZESTRZEN KOLOROW CMYK A RGB

Źródło: https://cmyk-scale.com

Widzimy, że zdjęcie np. soczyście czerwonych pomidorów widziane na monitorze (RGB) nie będzie już tak soczyście czerwone w druku (CMYK). Analogicznie soczyście zielone liście lub niebieskie niebo mogą mieć nieco bardziej wyblakłe odpowiedniki w druku.

Co jeszcze wpływa na rozbieżności w druku?

Kolejne powody różnic są dość prozaiczne, co nie oznacza, że nie warto o nich wspominać. Zwróćmy uwagę na matrycę monitora, na jakim pracujemy. Większość monitorów wyposażona jest w matryce TN, które nie dają możliwości wiernego odtworzenia kolorów. W przypadku grafiki, zaleca się stosowanie monitorów z matrycami PVA oraz IPS, które wierniej oddają kolory. Ponadto przyjrzyjmy się również światłu, w jakim pracujemy. Ten z pozoru błahy powód może sprawić, iż nasz projekt będziemy widzieli w nieco bardziej czerwonych lub zielonych odcieniach.

Podsumowując

Pamiętajmy, iż monitor wyświetlający obraz RGB nie jest punktem odniesienia dla drukarni cyfrowej. Dlatego też przed każdą wysyłką projektu do druku warto sprawdzić, jak dana grafika wyglądać będzie w palecie CMYK. Jest to łatwe do zrobienia za pomocą programu Photoshop, który pozwala przeliczyć kolory RGB na CMYK i dać nam w miarę wiernie odwzorowany odpowiednik naszego wydruku.

Comments are closed.