Wektor czy raster? Co wybrać.
Projekt graficzny wysyłany do drukarni musi spełniać kilka wymagań. Jednym z nich jest odpowiedni format graficzny. Możecie się spotkać z formatem wektorowym, bądź też rastrowym. Choć na pierwszy rzut oka różnice są subtelne, znacząco wpływają one na możliwości edycji grafiki. Czym różnią się te formaty? Kiedy warto przygotować grafikę w wektorach, a kiedy w rastrach? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.
Grafika wektorowa
Grafika wektorowa oparta jest na kształtach i krzywych będących matematycznym zapisem konkretnych proporcji, układów i odległości pomiędzy elementami – czyli matematycznych funkcji. Dzięki temu skalowanie takich projektów odbywa się bez jakiejkolwiek straty jakości – pliki możemy powiększać i zmniejszać do woli. Wektory nadają się więc idealnie do projektowania logo, przygotowywania plików do druku czy choćby wyświetlania ikon na urządzeniach mobilnych o wysokich rozdzielczościach.
Programy wykorzystywane przy grafice wektorowej to choćby popularny Adobe Illustrator, Corel Draw czy Inkscape, a uzyskiwane w nich formaty plików to np. AI, SVG, EPS czy PDF. Zważmy na to, iż wektory cechuje ogromna ilość danych, co przekłada się również na wagę plików. Trudno również w ten sposób osiągnąć gradienty. Pamiętajmy również, iż plik wektorowy możemy szybko i bezproblemowo zmienić na plik rastrowy. Odwrotny zabieg jest już jednak niemal niemożliwy.
Grafika rastrowa
Grafika rastrowa jest prezentacją obrazu na prostokątnej siatce pikseli o z góry zdefiniowanych wymiarach. W porównaniu z wektorową, grafika rastrowa jest znacznie mniej skomplikowana. Za najprostszy jej przykład może posłużyć choćby zdjęcie wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym. Posiada ono określoną rozdzielczość, która przy jakiejkolwiek próbie powiększenia ulega zmniejszeniu, powodując że obraz staje się niewyraźny. W przypadku zmniejszania pliku piksele są ściskane – musi więc nastąpić pewne przybliżenie. W przypadku zwiększania – są one rozciągane, a więc rozmazywane na nowej – większej siatce.
Do grafiki rastrowej wykorzystuje się następujące programy: Photoshop, Gimp czy Paint Shop Pro. Pozwalają one zapisywać pliki w formatach JPG, PNG czy GIF jak również PSD oraz TIFF. Te dwa ostatnie pozwalają wprowadzać zmiany do plików. Aby uzyskać wysokiej jakości plik do druku, musi on składać się z ogromnych ilości pikseli – czyli wysokiej rozdzielczości. To z kolei wpływa na rozmiar pliku – pliki takie potrafią ważyć kilkadziesiąt lub kilkaset megabajtów.
Porównanie jakości grafiki w wektorach i rastrach
Który rodzaj grafiki wybrać?
Grafika rastrowa wykorzystywana jest przede wszystkim do zapisu zdjęć oraz projektów na nich bazujących. Jest także najpowszechniejszym formatem wykorzystywanym w sieci oraz w druku. Grafikę wektorową z kolei używa się wszędzie tam, gdzie konieczne jest skalowanie projektu, czyli przede wszystkim w projektowaniu logo, fontów, map, ilustracji, ikon czy plakatów. Powiększając bowiem wszelkie rodzaje tekstów czy linii w projekcie rastrowym może nastąpić wyraźna utrata jakości. Tu zdecydowanie lepsza jest grafika wektorowa. Jednak we wszystkich pozostałych przypadkach do drukarni cyfrowych trafiają pliki z grafiką rastrową.
Pamiętajmy jednak o odpowiednio wysokiej rozdzielczości, gdyż to od niej zależy finalna jakość projektu. O ile np. w przypadku banerów z siatki mesh, oglądanych z daleka, potencjalna strata jakości nie będzie tak zauważalna, o tyle w przypadku roll-upów czy innych wydruków wielkoformatowych przeznaczonych do oglądania z bliska, niska jakość jakość może zniechęcać odbiorców. Wysyłając plik do druku cyfrowego, ustawmy wysoką rozdzielczość (zaleca się 300dpi) oraz paletę kolorów CMYK. Przykładowo, jeśli chcemy przygotować całą gamę materiałów pos lub btl, przygotujmy grafikę rastrową w dużej rozdzielczości i pomniejszamy ją adekwatnie do naszych potrzeb.
Podsumowanie
Zarówno grafika rastrowa, jak i wektorowa, są dziś powszechnie wykorzystywane przy różnego rodzaju projektach. Wybór odpowiedniego formatu graficznego powinien być podyktowany głównie rodzajem projektu, jaki chcemy stworzyć i wydrukować. W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, polecamy kontakt z profesjonalistami z Wielkoformatowy24.pl, którzy chętnie podzielą się z Państwem fachową wiedzą.