SŁOWNIK – KOMPRESJA LZW

Istnieje możliwość kompresji formatu TIFF w sposób bezstratny. Najpopularniejszymi algorytmami, które w ten sposób kompresują są LZW czyli Lempel-Ziv-Welch, metoda kompresji bezstratnej opracowana w przez Lampela i Ziva i opublikowana w 1984 roku przez Welcha.

Algorytm LZW jest dosyć prosty. Wykorzystuje ona fakt, że na obrazie istnieją piksele o powtarzających się kolorach i tworzy na tej podstawie słownik takich powtarzających się ciągów znaków. Całe połączenie zastępowane jest skrótem. Takie przypisanie jest oczywiście zapisywane i dzięki temu dekompresor może odtworzyć plik w postaci nie zmienionej.

Bardzo dobrze sprawdza się przy obrazach zawierających duże obszary jednolitego koloru lub tam gdzie istnieje wiele powtarzających się schematów/elementów na obrazie (8-bitowe).

Podczas dekompresji czyli otwierania pliku dzieje się sytuacja odwrotna – za pomocą słownika skróty są podmieniane na powtarzające się ciągi znaków. Dzięki temu możemy odtworzyć plik w postaci niezmienionej. Identyczny jak przed kompresją. Jedyny minus jest taki, że słabo radzi sobie z plikami 16-bitowymi.

Dzięki LZW można uzyskać plik mniejszy nawet o połowę, jest to więc bardzo zadowalająca metoda kompresji.